Veteriner Hekim’e bıçaklı saldırı

İstanbul Veteriner Hekimleri Odası Basın Açıklaması

Meslektaşımıza ve mesleğimize yapılan saldırıyı kınıyoruz!

Güngören İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde çalışan bir meslektaşımızın da içinde bulunduğu denetleme ekibi bir kasabı denetlerken görevleri başında bıçaklı saldırıya uğramışlardır.

Konuyla ilgili meslektaşlarımız ile yaptığımız görüşmede; mevzuat gereği yaptıkları rutin denetim sırasında, idari yaptırım işlemi yaparken hiçbir tartışma olmaksızın iş yeri sahibinin bıçaklı saldırısına uğradıklarını belirtmişlerdir.

Pandemi şartlarında toplum sağlığının korunması konusunda görevleri başında olan Veteriner Hekimlere yapılan bu saldırı, aslında toplum sağılığına ve mesleğimize yapılan bir saldırıdır. Küçük bir hatanın veya ihmalin birçok insanın sağlığını riske sokacak gıda sektöründe, meslektaşlarımız çok sık olarak benzeri saldırılarla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Kanunlara uygun olarak çalışan işletmeleri tenzih ederek, toplum sağlığı hayvan sağlığı ve refahını tehdit eden girişimlere karşı Veteriner Hekimlerin mücadelesi devam edecektir.

Kamu görevi yapmaya çalışan meslektaşlarımıza ve çalışma arkadaşlarına yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Bu saldırıda saldırıyı yapanlar kadar bu saldırıları önleyecek sağlıkta şiddet yasasına Veteriner hekimleri dahil etmeyenlerin de payı olduğunu düşünmekteyiz.

Diğer taraftan, görevi kamuoyunu doğru bilgilendirmek olan medyanın konunun ciddiyetini kavramadan, saldırıyı sıradan bir magazin haberi gibi vermesi düşündürücü ve kaygı vericidir. Haberde verilenin aksine taraflar arasında herhangi tartışma olmamış, saldırı denetleyenlerin hayatına kast edecek şekilde aniden gelişmiştir. Bu anlamda haberin toplum sağlığı ve bir hekime yapılan şiddet boyutunu görmeden veren televizyon kanallarını kınıyoruz.

Artık yeter diyoruz!

Veteriner hekimlere yapılan saldırıları önleyecek düzenlemeler derhal yapılmalıdır.

Sağlık çalışanı olan Veteriner Hekimler de sağlıkta şiddet yasasına dahil edilmelidir

Meslektaşımız ve çalışma arkadaşlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, meslek örgütü olarak daima yanında olacağımızı ve süreci takip edeceğimizi bildirmek isteriz.

Saygılarımızla

Prof. Dr. Murat Arslan
İVHO Yönetim Kurulu adına
Başkan