İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi “Uzman Toplantıları” ile devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15-21 Şubat 2023 tarihleri arasında düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin altı aydır kesintisiz olarak süren hazırlık toplantıları devam ediyor.

10 Ağustos ve 1 Aralık 2022 tarihleri arasında düzenlenen ve kongrenin ilk safhasını oluşturan Paydaş Buluşmaları’nın ardından kongre çalışmalarında ikinci aşama olan Uzman Toplantıları devam ediyor.

İlk uzman toplantısı olan ‘Birbirimizden Razıyız’ buluşması 13 Ocak’ta geniş bir katılımla düzenlendi.
İkinci uzman toplantısı “Doğamıza Dönüyoruz” ise 20 Ocak’ta İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’nde (İZTAM) düzenlendi. Son iki uzman toplantıları olan ‘Geçmişimizi Anlıyoruz’ 25 Ocak’ta, ‘Geleceği Görüyoruz’ ise 4 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlık çalışmaları kapsamında düzenlenen uzman toplantılarına Veteriner Hekimler Derneği davet edilerek katkı sağladı. İkinci uzman toplantısı olan “Doğamıza Dönüyoruz” toplantısı, 20.01.2023 tarihinde İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’nde (İZTAM) düzenlendi. Veteriner Hekimler Derneği adına Prof. Dr. Hazım Gökçen, uzman olarak bu tarihi toplantıya iştirak etti. Katılımcılar, daha önce paydaş buluşmaları sırasında hazırlanan işçi, çiftçi, sanayici-tüccar-esnaf deklarasyonlarını kendi uzmanlık alanlarınca değerlendirerek görüş ve önerilerini paylaştı. İkinci uzman toplantısı olan “Doğamıza Dönüyoruz” toplantısına Türkiye’nin pek çok yerinden iklim krizi, ekoloji ve doğayla uyumlu kalkınma konularında çalışan birçok akademisyen ve uzman katıldı. Toplantıda Veteriner Hekim olarak tek katılımcı olan Sayın Prof.Dr. Hazım Gökçen; daha önceki toplantılar neticesinde basında paylaşılan ve hayvancılık konusuna gerekli önemin verilmediği düşünülen Çiftçi Bulışması” deklarasyonundaki eksikliklere değinerek, mesleğimizi ilgilendiren ve hayvancılıkta son derece önem taşıyan saptamaları kayda geçirdi.

TOPLANTIYA İLİŞKİN AYRINTILAR

Kongrenin birinci aşamasındaki Çiftçi, İşçi ve Sanayici-Tüccar-Esnaf Buluşmaları sonucunda hazırlanan sonuç metinleri kamuoyuyla paylaşılmıştı. İkinci aşamayı oluşturan Uzman Toplantıları ise Şubat ayının ilk haftasına kadar devam edecek. Uzman Toplantıları, ‘Döngüsel kültür’ kavramının ayaklarını oluşturan birbirimizle, doğamızla, geçmişimizle ve gelecekle uyum başlıklarını taşıyacak. 20 Ocak’ta “Doğamıza Dönüyoruz” toplantısı yapıldı. 25 Ocak’ta “Geçmişimizi Anlıyoruz”, 4 Şubat’ta “Geleceği Görüyoruz” başlıklı uzman toplantıları yapılacak.

Uzman Toplantılarının ardından 15-21 Şubat 2023 tarihleri arasında İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile yeni yüzyıla yön verecek politika önerileri tüm Türkiye ile paylaşılacak. Kongre sonuçlarının ülkemiz ve mesleğimiz için hayırlı olmasını diliyoruz.

Haber: Veteriner Hekimler Derneği