“Sağlıklı Gıda ile Büyüyorum Eğitimi” tamamlandı

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan “Sağlıklı Gıda ile Büyüyorum Projesi” İşbirliği Protokolü kapsamında 15 adet ilkokul ve ortaokulda 450 öğrenci hedefi ile yola çıkılan proje %100 tamamlanma ve 824 öğrencimiz %183 katılım ile tamamlandı.

Konu hakkında açıklama yapan Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat;

“Ağaç yaş iken eğilir atasözümüzden yola çıkarak vermiş olduğumuz Sağlıklı Gıda İle Büyüyorum eğitimlerimiz kapsamında belirlenmiş olan okullarımızda çocuklarımıza

  • Gıda güvenilirliği,
  • Hijyen,
  • Sağlıklı ve dengeli beslenme,
  • Sebze ve meyve tüketiminin önemi,
  • Gıda alırken dikkat edilmesi gereken hususlar,
  • ALO GIDA 174,
  • Gıda israfı

​​​konularında öğrencilere aydınlatıcı bilgilerden oluşan sunum yapılarak aile içi belirleyici ve etkileyici, bunun yanında gerektiğinde bizlerden daha dikkatli olan küçüklerimizin özellikle kendileri ve aileleri adına sağlıklı ve güvenli gıda tüketmelerini sağlamak amacıyla eğitimler tamamlandı.

Eğitim programlarımız proje, ihtiyaç ve talepler doğrultusunda devam etmektedir” dedi.

Eğitimler Gıda ve Yem Şubesinde görevli Gıda Mühendisleri tarafından gerçekleştirilirken;

Bilinçli tüketici olmanın önemi, küçüklerin aile alışverişlerindeki rolüne ve bu alışverişlerinde ebeveynlerine dikkat etmesi gereken hususları hatırlatması konusunda yardımcı olmaları gerektiği gibi hususlara değinildi.

Sağlıklı ve dengeli beslenme kültürünün küçük yaşlardan itibaren kazanılabileceği gerçeğinden hareketle planlanan eğitim çalışmalarında, çocuklara gıdalarını güvenli bir şekilde tüketmenin önemi ve yöntemleri görsellerle anlatıldı.

Karşılıklı sohbet havasında gerçekleşen ve öğrencilerin de oldukça ilgi gösterdiği eğitimler sonunda öğrencilere eğitim etkinliğinden hatıra olarak spiralli bloknot, sürpriz tohumlu kalem ve fındıktan oluşan hediye paketleri verildi.

Haber: Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü