Kadınlar Gününde Gelincik Kadınları İşbaşında

Kadınlar günü kutlamaları dahilinde Demirciler Gelincik Hanımeli Kadın Kooperatifinde düzenlenen programa Ak Parti İl Başkanı Suat Güner, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar YÜCEER, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil SARICI, Bolu Bağışçılar Vakfı Genel Sekreteri Öznur Akkaya, Halk Eğitim Müdürü Kenan ÖZTÜRK, İl Müdür Yardımcısı Hasan TAŞ, İlgili Şube Müdürleri, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinden akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programda Kooperatif Başkanı Emine Dönmez Özdoğan, kooperatifin ürettikleri yöresel ürünler ve gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Program kapsamında TARIM TV’de yayınlanan TARIM GÜNDEM programına canlı bağlantı gerçekleştirilirken Kooperatif başkanı Emine Dönmez ÖZDOĞAN program sunucusu Aynur Yıldız AYDINLI’dan gelen soruları yanıtlarken kooperatif çalışmaları, kooperatifin doğuşu hakkında bilgiler aktardı.

Canlı yayın sonrası devam eden program kapsamında konuşan kooperatif başkanı Emine ÖZDOĞAN;

“Kuruluşumuzda Bolu Valimiz Sayın Ahmet Ümit bizlere çok büyük destek verdi. O’nun desteğini her zaman hissettik. Sayın Valimiz bir anlamda kooperatifimizin babasıdır. Kendilerine bir kere daha buradan teşekkür etmek istiyorum” dedi. Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğünün desteğini dile getirerek köy kadınlarının gündüz tarlada çalıştıklarını akşam ise eğitim aldıklarını belirtti. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yanı sıra Tarım İl Müdürlüğünün de kuruluş sürecinden beri yanlarında olduğunu ve destek vermeye devam ettiğini söyledi.

Programda konuşan İl Müdür Yardımcısı Hasan TAŞ;

“Bakanlığımız sizlere vesile olmuştur. Başarı sizlerin eserinizdir. Kadın elinin değdiği yere bereket geliyor. Ürettiğiniz el emeği göz nuru ürünler yurdun dört bir köşesinde tüketilmekle kalmıyor sanırım yurtdışına kadar ulaşıyor. Bakanlığımızın da kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık esaslarına göre kuruluştan bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçler de yanınızda olmaya devam edeceğiz. Sizin nezdinizde bu çiçeği size sunarken başta sizler olmak üzere tüm emekçi kadınlarımızın 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum. Sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Programın sonunda, Bolu Gelincik Hanımeli Kooperatif ortağı olan Demirciler Köyü kadınlarına, 2 yıl boyunca aldıkları eğitimler için düzenlenen belgeleri verilirken, protokol ile birlikte 2. yıl k pastasını kesen kooperatif ortağı kadınlar, kendi hazırladıkları yöresel ürünleri misafirlere ikram etti.