Bolu VHO’dan Dünya Veteriner Hekimler Günü Basın Açıklaması

Dünya Veteriner Hekimler Günü; Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün (OIE) girişimleri sonucunda 2001 yılından itibaren her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü, o yıl için belirlenen bir tema çerçevesinde kutlanmaktadır.

2022 yılının teması; “VETERİNER HEKİMİN ZORLUKLARLA MÜCADELE GÜCÜNÜN ARTIRILMASI” olarak belirlenmiştir.

Dünyada sayıları 1.8 milyonugeçen veteriner hekim tarafından 22’inci kezkutlanacakolan Dünya Veteriner Hekimler Günü, merkezinde yer aldıkları tek sağlık süreci ile beraberveteriner hekimler için gurur ve mutluluk kaynağı olmuştur.

Dünya Veteriner Hekimler Günü sebebiyle bir kez daha belirtmek isterizki; Tek sağlık konseptinin en önemli değerlerinden birisi Veteriner Hekimlerdir.Yaşadığımız pandemi, salgın hastalıklar, çevre kirlenmeleri bir kez daha, veterinerhekimsiz insan sağlığının ve refahının olamayacağını göstermiştir.Pandemiler, çevre kirlenmeleri ve sağlıksız gıda riskinin önüne geçmek istiyorsak, Veteriner Hekimlerin zorluklarla mücadele gücünü artıracak maddi ve manevi desteklerin verilmesi, yasal ve sosyal koruma altında tutulması, moral ve motivasyonlarının desteklenmesi biz Veteriner Hekimlerin haklı beklentileri olduğunu düşünmekteyiz.

Bayram havasında kutlamayı ümit ettiğimiz 2022 Dünya Veteriner Hekimleri Günü, 25.04.2022 Pazartesi günü, insanlara sağlıklı hayvansal gıda yedirmek için görev yapan, Yozgat ili Sorgun ilçesi Mezbaha Sorumlu Veteriner Hekimi, eski oda başkanlarımızdan Veteriner Hekim VOLKAN LALE’nin, halk sağlığını korumaya çalışırken görevi başında şehit edilmesi biz Veteriner Hekimleri derinden üzmüştür. Her türlü platformlarda Veteriner Hekimlerin de birer sağlık çalışanı olduğunu, Sağlıkta Şiddet Yasası olarak bildiğimiz yasal düzenlemenin içinde yer alması gerektiğini ifade etmemize rağmen sesimizi duyuramamamız bir meslektaşımızı, bir babayı, bir eşi, bir sağlık çalışanını kaybetmemizi beraberinde getirdi. İnsanlar sağlıklı et yesin diye, çocuklarımız sağlıklı beslensin diye, hastalıklı eti yedirmeme mücadelesi sonucunda şehit olan meslektaşımız içimizi acıtıyor. Gözle görülemeyen mikroorganizmalardan, hastalık etkenlerinden halkımızı koruduk ama eli bıçaklı zorbalardan kendimizi koruyamadık, göremedik. İçimiz yanıyor.

Biz Veteriner Hekimler, sahada, salgın ve zoonotik hastalıklara karşı koruyucu aşılamalar, hastalık mihraklarına müdahale, tedavi hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi, insanımızın gıda güvenliğinin sağlanması ve sahipsiz sokak hayvanlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi gibi hizmetlere, onlarca riske rağmen gece gündüz demeden devam etmekteyiz.

Beklentimiz gayretlerimizin, fedakârlıklarımızın, çalışmalarımızın, başarılarımızın takdir edilmesi, mesleki faaliyetlerimiz nedeniyle oluşabilecek riskler karşısında Sağlık Çalışanı olarak değerlendirilip Sağlıkta Şiddet Yasası gibi düzenlemelerde yasal yoruma içinde değerlendirilmekten başka bir şey değildir.

Hak ettiği değere ulaştığı günleri görmek ümidiyle tüm VETERİNER HEKİM meslektaşlarıma gayretleri için teşekkür ederken,

Dünya Veteriner Hekimler Gününü kutluyor, selam ve saygılar sunuyorum.

Mehmet OK
Bolu Veteriner Hekimler Odası Başkanı