Kuşu öldü, veteriner hekime saldırdı

Sağlık çalışanı olmalarına karşın, ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ kapsamında korunmaya alınmayan veteriner hekimlerin, maruz kaldıkları şiddete bir yenisi daha eklendi. Adana’da, veteriner kliniğine tedavi için getirdiği muhabbet kuşu ölen kişi, iş yerinin camını kaldırım taşıyla kırdıktan sonra tehdit ve hakaretler yağdırdı.

‘’BUGÜN CAMINI İNDİRDİM, YARIN SENİ ÖLDÜRECEĞİM’’

Olay, Sarıçam ilçesine bağlı Yeşiltepe Mahallesi’nde bulunan Veteriner Hekim İsa İpek’e ait İpek Veteriner Kliniği’nde meydana geldi.  İddiaya göre, kliniğe gelen ve ismi belirlenemeyen 25 yaşlarında bir kadın, muhabbet kuşunun yumurtlama sorunu olduğunu söyleyerek yardım istedi. Yapılan tedavinin ardından kuşunu teslim alan kişi, bir süre sonra muayenehaneye tekrar gelerek hayvanın öldüğünü söyleyip iş yerinin camını kaldırım taşıyla kırdı. Saldırı sonrası kadın uzaklaşırken, yaşadığı olayın şokunu atlatan İsa İpek, polise başvurarak şikayetçi oldu. Güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyerek saldırganın eşkalini belirleyen polis, yakalanması için çalışma başlattı. Benzer durumlarla daha önce de karşılaştığını söyleyen İpek, ‘’ Bayan olduğu için müdahale edemedim. ‘Bugün camını indirdim, yarın seni öldüreceğim’ dedi. İnsanların ve hayvanların sağlığını koruyan bir meslek icra ediyoruz. Mesleğimize yönelik saldırılarda karşı cezalar caydırıcı değil maalesef. Bu da  çalışma azmimizi kırıyor. Korkarım daha çok şiddete maruz kalacağız’’ dedi.

BAŞKAN KÖSE: YASA KAPSAMINA ALINMAMIZ ZARURİDİR

Bazı meslektaşlarıyla olay yerine gelen Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse de, son zamanlarda veteriner kliniklerine yapılan saldırıların bir örneğini yaşadıklarını söyledi. Yozgat Sorgun’da, geçen 25 Nisan günü bıçaklı kavgada veteriner hekim Volkan Lale’nin hayatını kaybettiğini anımsatan Köse, “Sadece bıçaklayan katilin suçu mu sizce? O bıçağın sapında sizce veteriner hekimlerimizi sağlık çalışanı olarak kabul etmeyen, sağlıkta şiddet yasasına dahil etmeyenlerin parmak izi yok mu?’’ dedi.  Veteriner hekimlerin sağlıkta şiddet yasası kapsamı dışında olduğu sürece bu gibi hadiselerin artarak devam edeceğini söyleyen Köse, ‘’Yarın yeni güne yeni ümitlerle uyanmak istiyor, herkesin sorumluluğunu bir kez daha haykırıyor, ilgili makamları sağlıkta şiddet yasası kapsamı için göreve çağırıyor, bir sağlık çalışanı ve temel sağlık hizmetlerinin aktörü olan veteriner hekimlerin bir an önce sağlıkta şiddet uygulaması kapsamına alınmasını zaruri görüyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Haber: Adana VHO