Ankara (Tiftik) Keçisi Seben’de Korunacak

Tarım ve Orman Bakanlığının stratejik öneme haiz konularda yapmış olduğu çalışmalardan bir tanesi olan yerel ve ekonomik değeri yüksek ırklarımızın korunması ve geliştirilmesi kapsamında ağırlıkla Bolu İli Seben ilçesinde yetiştiriciliği yapılan Ankara (Tiftik) keçisi “Hayvan Genetik Kaynaklarının Yerinde Korunması ve Sürdürülebilir Kullanımı Ülkesel Projeleri” kapsamında koruma altına alınıyor.

Çalışma kapsamında Seben ilçemizde düzenlenen istişare ve bilgilendirme toplantısına Seben Belediye Başkanı Fatih Kavak, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Halil Sözmen, Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, TAGEM Hayvan Genetik Kaynakları Çalışma Grup Sorumlusu Dr. Sezer Öz, Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Engin Ünay ile Ankara Keçisi Yerinde Koruma Projesi Lideri Veteriner Hekim Yasin Erdigen ve yetiştiriciler katıldı.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat;

“Geçmişimizden gelen ve anavatanı ülkemiz başkenti ve çevre illeri olan Ankara bilinen diğer adıyla tiftik keçisi üreticiliği yoğunlukla Seben İlçemizde yapılmakla birlikte, bakanlığımız TAGEM (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü uhdesinde yürütülen çalışmalarla gen kaynaklarını koruma ve sürekliliğini sağlama adına önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bu maksatla ilçemizde üreticilerimizle bir araya gelerek beklentileri ve sorunları hakkında notlar alarak çözüme kavuşturmak adına çalışmalarımıza ivedilikle başlamayı planlamaktayız. Üreten Türkiye’mide önemli bir lokomotif olma özelliğine sahip ilimiz inşallah yürütülen bu önemli çalışma ile tiftik üretiminde de önemli yerlere gelecektir. İlimize ve üreticilerimize hayırlı olsun” dedi.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Halil Sözmen;

“Buraya gelme amacımız sorunlarınızı ilk ağızdan dinleyerek yol haritamızı ona göre şekillendirmek üzerinedir. Müdürlüğümüzün yürüttüğü çalışmalar ülkemizin değerlerini koruma ve yaşatma adına olmakla birlikte odak noktamız siz değerli üreticilerimizin  memnuniyeti üzerinedir. Kimse sevmediği bir işi yapmak istemez, Burada sizler konuşacak biz dinleyecek notlar alacağız. Anadolu’muzun önemli bir değeri olan Anıkara (Tiftik) keçimize birlikte sahip çıkacağız” dedi.

Saha ziyaretlerinin ardından heyet, yeni atanan Seben Kaymakamı Tuğçe Orhan’ı da Makam’ında ziyaret ederek proje hakkında görüş alıverişinde bulundu.