İç Sularımızı Balıklandırıyoruz Projesi’nden ”4 Milyon Yavru Sazan”

İç Sularımızı Balıklandırıyoruz Projesi Kapsamında Gölköy Su Ürünleri Üretim İstasyonunda üretilen 4 milyon Sazan yavrusu; Bolu sularına 670 Bin çevre illerimize de 3,33 Milyon olmak üzere iç sularımıza bırakıldı.

Bolu ilinde planlanan dağıtım kapsamında 350 bin sazan balığı yavrusu Yeniçağa Gölü’ne bırakıldı. Yeniçağa’da gerçekleştirilen programa Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Dr. Veysel TİRYAKİ, Batman Valisi Ekrem CANALP, Yeniçağa Kaymakamı Bilal ÇELİK, Belediye Başkanı Recayi ÇAĞLAR, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ ATALAY, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Kaynak Yönetimi ve Balıkçılık Yapıları Daire Başkanı Doç. Dr. Mahir KANYILMAZ. Bolu İl Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet MURAT, Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut ŞENTÜRK, ASOF Yönetim Kurulu Başkanı M. Serkan İNANÇ, daire amirleri ve balıkçılar katıldı.

Böylece, Gölköy Su Ürünleri Üretim İstasyonu’ndan bu yıl içinde üretimi yapılan toplam 4 milyon balık yavrusu suyla buluşmuş oldu.

Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, gazetecilere yaptığı açıklamada, Gölköy’de üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin birçok ilinde bulunan iç göllere salındığını söyledi.

“İnşallah iç sularda da yetiştirilen bu balıklar ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayacaktır. Hem olta balıkçılarına hem kooperatiflerimize hem de vatandaşlarımıza hayırlı olsun diyorum.” ifadelerini kullandı.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet MURAT;

“Bakanlığımız tarafından yürütülen İç Sularımızın Balıklandırılması Projesi kapsamında sürdürülebilir balıkçılık, doğal stokların dışarıdan desteklenmesi ve göl ve göletlerin balıklandırılması amacıyla İlimiz ve 6 adet çevre ilimizde 4 milyon sazan balığı göl ve göletlerimize salınmıştır. Sazan balıklarının türlerini devam ettirebilmeleri ve bize emanet edilen bu balıkların gelecek nesillere ulaştırılması için koruma kontrol çalışmalarımız ile özverili bir şekilde var gücümüzle çalışıyoruz. Umuyorum ki attığımız bu balıklar ilerleyen dönemde doğal stoklara büyük katkı sağlayacaklardır.

Çalışmalarımızda desteklerini esirgemeyen ve her daim yanımızda olan başta bakan yardımcımız Sayın Dr. Veysel TİRYAKİ, Sayın Valimiz, değerli Bolu Milletvekillerimiz ve emeği geçenlere kurumum ve şahsım adına teşekkür ediyorum.

Üreten Türkiye’mizde üreten Bolu İlimiz önemli rol üstlenmeye devam ederken gerçekleştirilen faaliyetlerin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

08.04.2021 tarihinde DSİ’den Kurumumuza devredilen Gölköy Su Ürünleri Üretim İstasyonunda, teslim alındığında 1.000.000 adet olan sazan balığı yavru üretimi 2022 yılı için 4.000.000 adet olarak gerçekleştirilmiştir.

 • Üretilen 4.000.000 adet yavru balık;
 • 2.800.000 adedi Ankara,
  •    666.000 adedi Bolu,
  •      40.000 adedi Düzce
  •      20.000 adedi Karabük,
  •    140.000 adedi Kırıkkale,
  •    318.000 adedi Kocaeli,
  •      63.000 adedi de Sakarya İlinde gölet ve gölet benzeri yerlere salınarak balıklandırma yapılmıştır.
 • Bolu İlinde 2016 Yılında 114.000 adetbalıklandırma yapılmış olup, İstasyonun İl Müdürlüğümüze devrinden sonra 2021 yılında 470.000, 2022 yılında ise 670.000 adetbalıklandırma gerçekleştirilmiştir.
 • 2022 yılında Yeniçağa Gölüne 350.000 adet yavru pullu sazan balığı bırakılacaktır.
 • Tesisin İl Müdürlüğümüze devrinden sonra hızlı bir şekilde bakım onarım ve revizyon çalışmaları yapılmış, kuluçkahane ve havuzların altyapı çalışmaları tamamlanarak yıllık 5.000.000 yavru balık üretim kapasitene ulaşmıştır.