Adana’da “Arı Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Eğitimi” düzenlendi

Adana Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından “Arı Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Eğitimi” düzenlendi.

Arı Yetiştiricilerinin katıldığı toplantıda konuşma yapan İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, Adana’da Tarım ve Orman Bakanlığı Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı 429.606 adet aktif arılı kovan, 163.371 adet pasif arılı kovan olmak üzere toplamda 592.977 adet kayıtlı kovan bulunduğunu belirterek, “2021 yılı içerisinde Bakanlığın belirlediği kovan başına 20 TL üzerinden 1627 üreticiye 393.559 adet arılı kovan karşılığında 7.871.180 TL destekleme ödemesi yapıldı. İlimizde bir üreticimize damızlık ana destekleme kapsamında 10 adet damızlık ana arıya 800 TL ödeme yapıldı” dedi.

Tekin, konuşmasına şöyle devam etti; 20.10.2022 tarihli Resmi Gazetede açıklanan destekleme Kararı ile kovan başına destekleme miktarı 30 TL, birlik üyesi olmayan 20 TL ve damızlık ana arı desteklemesi ise 100 TL olarak açıklandı. Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğünde arı yetiştiricilerimizin mağdur edilmesinin önüne geçilerek toplamda 1.1625,45 kg (1625 ton) kristal şeker sübvansiyonlu olarak dağıtıldı.

Adana, kovan başına ortalama 20-25 kg verimle toplamda 12.336 ton üretim ile Türkiye birincisi

 Arı yetiştiricilerimizin bal üretimi dışında katma değerli ürünler (arı sütü, polen vb.)  üretebilmeleri için hayata geçirdiğimiz ve yapmaya devam ettiğimiz projeler var. Bu projeler kapsamında arıcılarımıza Güneş enerjisi paneli, derin dondurucu, maske, körük, eldiven larva kalemi ve diğer ihtiyaç malzemelerinin dağıtımını gerçekleştirdik.

Adana’da arılı kovanlarda Varroa görülme oranı % 80 civarındadır

İl Müdürlüğü olarak Enerjisa ile birlikte yürüttüğümüz proje kapsamında etkin bir varroa mücadelesi yapabilmek için yaklaşık 40.000 kovanda varroa mücadelesi yapılacak. Bilindiği üzere bu mücadele bal hasadından sonra (geç sonbaharda) veya bal akımından 4-6 hafta önce (erken ilkbaharda) yapılmalıdır.

Arı Ölümleri

Adana’da her sene şubat mart aylarında ölümler yaşanmakta olup, geçen sene Kozan İlçesinde yoğun bir ölüm görüldü.  Ancak Bornova VKEM’de 300 parametre yönüyle yapılan analizlerde pestisit kalıntısına rastlanılmadı ve hatta bir kovan içerisinde 4 farklı hastalığın görüldüğü (NOSEMOSİS, SACBROOD VİRUSU, SİYAH KRALİÇE HÜCRE VİRUSU, DEFORME KANAT VİRUSU tespit edilmiş) ve toksik maddelerin tespit edilmediği saptandı.