Üreten Bolu’nun Süt Üreticilerine Dezenfektan Desteği

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje ve Bolu İl Özel İdare tarafından sağlanan %100 destek ile Bolu’da süt üreticilerine 105.000 TL bütçe ile 1.250 adet sağım makinesi için dezenfektan ve kullanımına dair broşür dağıtımı gerçekleştirildi.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet MURAT;

“2021 yılı verilerine göre ilimizde yıllık ortalama 65 milyon litre süt üretimi gerçekleşmiştir. Bu üretime işletme içi tüketim, masitis gibi meme hastalıkları etki etmektedir.

Süt hayvancılığının en önemli sorunlarından biri olan mastitise karşı koruyucu ve önleyici hijyen çalışmaları önem arz etmektedir. Mastitise yakalanan bir işletmede min. %25 verim kaybı yaşanmakla birlikte bu oran hastalığın seyrine göre artabilmektedir. Bu bağlamda İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğümüz Veteriner Hekimleri tarafından koruyucu ve önleyici çalışma kapsamında proje hazırlamış, hazırlanan bu projede İl Özel İdaremizce de kabul görmüştür.

Üreticilerimize yaklaşık bir yıl yetecek miktarda temin edilen dezenfektan ile süt hayvanlarımız maliyeti daha düşük olan koruyucu hizmetten faydalanmış olacaktır. Öncelikle bizlere ve siz değerli üreticilerimize desteklerini esirgemeyen Valiliğimize, değerli Bolu Milletvekillerimize ve Özel İdaremize kurumum ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Üreten Bolu’muzun Üreten yetiştiricilerine hayırlı olsun” dedi.