Bolu’da 2022 yılında 6270 gıda denetimi gerçekleştirildi

Tarım ve Orman Bakanlığının “Tarladan/Çiftlikten Sofraya Gıda Güvenilirliği” prensibi ile gıda güvenilirliğinin etkin ve sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi amacıyla Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü çalışmalarını aralıksız olarak sürdürmektedir.

Birincil üretim aşamasından son tüketim aşamasına kadar gıda güvenilirliğinin sağlanması ve ilimizde üretilen, ithal ve ihraç edilen gıdaların güvenli bir şekilde tüketime sunulması için çalışmalarımıza aralıksız devam etmekteyiz diyen Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat konu hakkında şu açıklamaları yaptı;

2022 yılında Bolu merkez ve ilçelerinde bulunan gıda ve yem işletmelerinde toplam 6270 denetim gerçekleştirilmiştir. Mevzuata uygunluğunu kontrol etmek amacıyla 751 adet numune alınmış, ilgili laboratuvarlara gönderilmiştir. Yapılan denetimlerde 5996 sayılı kanuna aykırı hareket eden toplam 116 adet işletmeye idari yaptırım kararı uygulanmıştır. Uygulanan idari para cezalarının toplam tutarı 1.362.251,00 TL’dir.

Ayrıca Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı kapsamında 10 adet tütün mamulü ve alkollü içki satış yerine, 4250 ve 4733 sayılı kanunlara aykırı hareket ettikleri için toplam 238.187,00 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Bakanlığımızın insan odaklı çalışma prensibi esasıyla yapılan denetimlerdeki esas amaç tüm vatandaşlarımızın güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmasını sağlamaktır. İnsan odaklı denetimlerimiz 2023 yılında da rutin ve ihbar odaklı olarak aralıksız devam edecektir. En iyi denetçi vatandaşımızın kendisidir. Bu bağlamda sizler de uygunsuz gördüğünüz durumları 7/24 ALO GIDA 174 ve 112 ihbar hattına bildirebilirsiniz.”

Haber: Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü