2,5 Km kaçak ağ toplandı, balıklar suya bırakıldı

Bolu’nun Seben ilçesinde bulunan Taşlıyayla Göleti’ne kaçak avcılar tarafından serilen ağlar Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ekiplerince toplanırken yakalanan canlı balıklar suya geri bırakıldı.

Konu hakkında açıklama yapan il Müdürü İzzet MURAT;

“Bolu Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol ekiplerimiz ve Jandarma Komutanlığı ekipleri Seben Taşlıyayla Göleti’nde kaçak avcılığa yönelik faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor. İl Müdürlüğümüz Su Ürünleri Kontrol Teknesi açılan ekipler, kaçak avcılar tarafından gölün içerisine atılan ağlar, tek tek topladı. Yaklaşık 2 bin 500 metre kaçak ağı ele geçiren ekipler, ağa takılan yaklaşık 300 adet pullu sazan balığını ise suya geri bıraktı.

İlimizde 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde 15Mart 15 Haziran arası sazangillere av yasağı uygulanmaktadır.

DSİ’nin söz konusu gölette yaptığı çalışmadan dolayı 5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ Ek-4’e göre avlanmanın tamamen yasaklandığı içsularda Seben Taşlıyayla Göleti de yer almaktadır.

Kaynaklarımızdaki sürdürülebilir canlı varlığının devamlılığı için kontrol ve denetim faaliyetlerimiz rutin kontrollerin yanında duyarlı vatandaşlarımızın ihbarları doğrultusunda da 7/24 aralıksız devam etmektedir. Vatandaşlarımız karşılaştıkları olumsuzlukları ortak ihbar hattı 112’ye bildirebilir” dedi.

Haber: Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü