Küçükbaş Hayvan Yetiştiricilerine Mobil Sağım Ünitesi Ve Yem Bitkisi Tohumu Dağıtıldı

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ” Çanakkale İlinde Küçükbaş Süt Üretimi ve Veriminin Arttırılması Projesi” kapsamında; Bayramiç İlçe Merkezinde düzenlenen törenle projeye dahil 100 üreticiye  %50 devlet- % 50 üretici katkılı 4’lü Seyyar Koyun Sağım Makinesi ile  %75 devlet-% 25 üretici katkılı Yem Bitkisi Tohumu dağıtıldı.

Yapılan Törene; Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Avukat Bülent TURAN, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İSKENDEROĞLU, Bayramiç Kaymakamı Alper TAŞ, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ, Orman Bölge Müdür Yardımcısı Yusuf KARARTI, Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi Üyeleri,  Kurum Amirleri, Ziraat Odası Başkanları, Siyasi Parti Temsilcileri,  Teknik Personel, Kooperatif Başkanları, Köy Muhtarları ve çok sayıda üretici katıldı.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ törende yaptığı konuşmasında;  ” İlimizin vazgeçilmezlerinden olan Ezine peynirinin daha iyi seviyelere çıkarılması, süt kalitesinin arttırılması, süt miktarının yüksek seviyelere çıkarılması için güzel bir proje yaptık. Bizim için koyun sütü çok önemli. Eğer Ezine peynirinin miktarını arttıracaksak Ezine peynirinin hammaddesi olan koyun sütünü de en üst seviyelere çıkarmamız gerekir. Süt kayıplarını önlemek ve seri bir şekilde hayvanların sağımını sağlamak için mobil sağım ünitelerini hayvan yetiştiricilerimizle buluşturuyoruz.  Bu proje kapsamında 30.000 kilogram İtalyan Çimi tohumunu %75 hibe-% 25 üretici katkılı; Bunun yanında projeye dahil olan Bayramiç, Ezine, Ayvacık ve Merkez ilçelerimizdeki 100 üreticimize %50 devlet- % 50 üretici katkılı 4’lü Seyyar Koyun Sağım Makinesi dağıtacağız. Üreticilerimize şimdiden hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Törende; Çanakkale İlinde uygulanan Küçükbaş Süt Üretimi ve Veriminin Arttırılması Projesi 2021 yılı faaliyetleri kapsamında; Çanakkale İli Ayvacık, Bayramiç,  Ezine ve Merkez İlçelerindeki koyun üreticilerine %50 devlet-%50 üretici katkılı 100 adet Mobil Süt Sağım Makinesi ve %75 devlet- %25 üretici katkılı 30.000 Kg İtalyan Çimi Tohumu dağıtımı yapıldı.

Törende ayrıca ORKÖY tarafından 2021 yılında 11 köyde 59 üreticiye verilene 1770 adet koyun, 59 adet koç olmak üzere süt koyunculuğu kredisinden faydalanan üreticilere sertifikaları verildi.