Mersin’de “Hayvan Hakları ve Davranışları Paneli” düzenlendi

Mersin’de düzenlenen Hayvan Hakları ve Davranışları Panelinde revize edilen 5199 sayılı kanun, yasaklı ırklar, hayvan davranışları, köpek insan ilişkileri, köpek vücut dili toplumun köpek saldırılarına neden maruz kaldığı gibi konular değerlendirildi. Panelde interaktif bir konuşma gerçekleştiren Veteriner Hekimler Derneği Genel Başkanı Dr. Gülay Ertürk , “hayvan hakları ve davranışları konusunda toplumun bilinçlendirilmesi önemlidir” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Kent Konseyi Başkanı Ayferi Tuğcu, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Daire Başkanı Salim Serdar Gökçek, Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Dr. Gülay Ertürk, Psikolog Veteriner Hekim Dr. Gürbüz Ertürk’ün katılımları ile düzenlenen panelin moderatörlüğünü Veteriner Hekim Orhan Özbaba yaptı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer; “Yerel gönüllülerle iş birliği önemli”

Yasaklı ırklarla ilgili yapılan panelin önemine dikkat çeken Başkan Seçer, bunun geçen yıl Temmuz ayında yapılan mevzuat değişikliğinden sonra yerel yönetimlerin de zorlandığı bir konu olduğunu belirtti. Başkan Seçer, Mersin’in geniş bir hinterlant olduğuna işaret ederek, “Bizim şu anda 350 adet yasaklı ırk köpeğimiz var; dogo, pitbull” dedi.

Yasal düzenlemeden sonra, yırtıcı hayvan ırkına sahip bazı insanların bu hayvanları barınağın yakınına bırakıp gittiğini, bir kısmının da barınağa teslim ettiğini söyleyen Seçer, “Biz aslında bu olay çok hızlı gerçekleşince hemen tedbir aldık. Pek boşluk bırakmamak için mevcut imkanlarımızı revize ettik. Bunların bakımını üstlendik. Burada tabi yerel gönüllülerle de işbirliği yapmak bizim için son derece önemli, değerli” diye konuştu.

Mersin Kent Konseyi öncülüğünde yapılacak olan panelin çok değerli ve önemli olduğunu söyleyen Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Yasanın çıkışı, çıkış sonrası, eksiklikleri, olması gerekenleri ya da yerel yönetimlere yüklediği sorumluluklar; bunlar da önemli. Bir bilgi daha var. 75 binin üzerinde nüfusa sahip belediyeler bu yıl sonuna kadar barınak yapmak durumunda. Tüm bunların tartışıldığı, önerilerin olduğu; hem yerel gönüllülere hem genel olarak kamuoyuna bilgi aktarabileceğimiz bir çalışma olacak diye düşünüyorum.”

Ertürk: “Bazı ırkların yasaklanması ile sorunlar çözülmüyor”

İnteraktif bir konuşma gerçekleştiren Veteriner Hekimler Derneği Genel Başkanı Dr. Gülay Ertürk şu ifadeleri kullandı:

“Gerek hayvanlara bakan gerekse de o hayvanları sahiplenecek olan insanların eğitimi aslında burada tam merkez noktası. Bazı ırkların yasaklanması ile sorunlar çözülmüyor. Ya da sokaklardan toplanıp barınaklara getirilmesiyle de; eğer sokak hayvanı penceresinden bakarsak; yine sorun çözülmüyor. Bu sorun toplumsallaştırıldığı zaman çözülüyor. Aslında toplumun bilinçlendirilmesi ile alakalı. ‘Irkı yasakladık, aldık topladık. Tamam sorun çözüldü’ diye bir şey yok. O bilinçlendirme aşamasında gerekenler yapılmazsa farklı şekillerde bu sorunlar çıkacaktır.”