Arıcılık Okulu Uygulamalı Eğitimle Sahaya Döndü

Bolu İli Arı Okulunda pandemi nedeniyle 2 yıldır ara verilen uygulamalı eğitimler yapılan törenle tekrar başladı. Son 2 yıla ait Bolu İli Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile açılan arıcılık kurslarımızda başarı gösteren 196 arıcımıza ve genç arıcı adaylarımıza uygulamalı arıcılık eğitimi verildi. Eğitim öncesi hediye dağıtımı töreni düzenlendi.

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet MURAT, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Müdürü Faruk AKYÜREK,  Bolu İzzet Baysal Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Kenan ÖZTÜRK ve Müdür Yardımcısı Mevlüt CEVİZOĞLU, Bolu S.S. Köroğlu Yöresel Ürünler Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkan Yardımcısı İlknur KAŞIKÇI, Bolu İli Arı Yetiştiricileri Birliği Tarım Danışmanı Ercan ÖZER,  kurs sorumlusu Mustafa YILDIRIM ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Naciye SOMUNCU DEMİR ve öğrencilerinin katılımıyla dereceye giren arıcılara hediye verildikten sonra uygulamalı eğitime geçildi.

Törende tüm katılımcılara; içinde propolis tuzağı, körük, eldiven, maske, pense ve çerçeve askısı bulunan “arıcılık başlangıç paketi” dağıtımı gerçekleştirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden emekli usta arıcı Sabri YÜKSEL’in “Duyarsam unuturum, görürsem hatırlarım, yaparsam öğrenirim” mottosunu her zaman bizlere aktarmış ve arıcılık açısından uygulamanın ne kadar mühim bir eylem olduğunu bizlere vurgulamıştır. Bu amaçla Bolu Belediyesi’nin desteği ile harekete geçirdiğimiz “ArıcılıkOkulu”nda uygulamalı eğitimleretekrar başlanmış oldu.

Törende konuşan İl Müdürü İzzet MURAT;

“İlimiz coğrafi konumu ve biyolojik çeşitliliği ile arıcılık konusunda avantajlı olmasına rağmen üretim sezonunun süresi itibari ile üreticilerimizin katma değeri yüksek polen, arı sütü, vb. gibi ürünlerle karlılığını arttırabileceği bir yapıya sahiptir. Buda son ürün olan baldan ziyade eğitimin şart olduğu öncellikli ürünlerin üretimine önem vermemiz gerektiği anlamına gelmektedir. Bu ürünlerin elde edilmesi aşamasında da arıcılarımıza gerek ekipman gerekse de eğitim vererek üretim kapasitesini arttırmak mümkün olacaktır. Ekipman kısmında geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi şimdiki törenimizde de yetiştiricilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz.

Eğitim kısmında ise Halk Eğitim Müdürlüğümüzle işbirliği içerisinde ile hemen her yıl düzenli eğitimler verilmektedir. Halk Eğitim Müdürümüz Kenan Bey de gönüllü bir arıcı olarak eğitimlerimize ayrıca özen göstermektedir.

Bugün burada arıcılık faaliyetlerinin içerisinde yer alan ve yer alma eğiliminde olan adaylarımıza başlangıç seti ile en azından bir adım atmalarına teşvik etmek adına bir arada bulunuyoruz. Yaşam döngüsünün başrol oyuncularının başında gelen arılarımıza, arıcılığa gönül veren sizlere katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Arıcılık Okulu Platformu’nun kurucularından Dr. Adem TURAN ve Mustafa TUNCER’in açılış konuşmalarından sonra söz alan Bolu İzzet Baysal Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Kenan ÖZTÜRK;Arıcılığa gönül vermiş bir arıcı adayı olarak uygulamalı eğitimlerin halk eğitimi ve kırsal kalkınma konusunda ne kadar önemli olduğunu dile getirdi. Mucizevi varlık olan arının sadece bal üreten bir canlı olmayıp, doğanın dengesinin devamlılığındaki göreviyle, insanoğlunun geleceği için önemine değindi. Sadece uygulamalı eğitimle kalmayıp bu bilinçle farkındalık çalışmalarının da yürütüldüğünü söyledi. Halk Eğitim Merkezi olarak bugüne kadar arıcılık eğitimi almak isteyen tüm vatandaşlarımızı bu organizasyonlara dahil ettik ve bundan sonra da arıcılık eğitimine katılmak isteyen tüm vatandaşlarımızı kayıt olmaları için Halk Eğitim Merkezimize davet ediyoruz diyerek sözlerine son verdi.

Daha önce arı ile hiç karşılaşmamış ve teorik eğitimi tamamlamış bir çok arıcımıza kovanın açılması, çerçeve kontrolü, vb. uygulamaları bizzat kendisinin yapma fırsatı verildi. Daha sonra arı fobisi olan bütün kursiyerlerimiz bu eğitimle arı korkusunu yendiler ve gerçekten korkulacak bir canlı olmadığını deneyimlemiş oldu.  Etkinliğin sonunda katılımcılardan teşekkür dilekleri gelirken ortak arzueğitim ve uygulamalı etkinliğin ileriki günlerde de tekrar edilmesi yönünde oldu.