Bolu Gölköy Üretim İstasyonunda sağım başladı

Geçtiğimiz yıllarda DSİ’den Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne devredilen Su Ürünleri Üretim İstasyonunda 2022’nin ilk sağımı gerçekleşti. Sağım işlemine İl Müdürü İzzet MURAT, Müdür Yardımcısı Fahri TETİK, ilgili şube müdürü ve teknik personel katıldı.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet MURAT;

“Üretim istasyonumuza ilk etapta 50 adet sazan balığımızın sağımı gerçekleştirildi. Anaç sazan balıklarından sağılarak alınan yumurtalar, erkek sazan balıklarından alınan spermlerle özel yöntemle aynı kapta birleştirilerek dölleme yapıldı. Bir süre boyunca devam edecek dölleme sırasında yumurtaların sağlıklı kalması için özel bakım teknikleri kullanılarak yine geçtiğimiz günlerde Akdeniz Su Ürünleri Araştırma İstasyonundan teslim alığımız Zuger (yavruluk) lerde gelişimini tamamlayacaktır. Belirli bir olgunluğa erişen yavrular havuzlarımıza oradan da öncelikle ilimizdeki göl-göletler sonrasında ise bakanlığımızın belirleyeceği çevre illerdeki göl-göletlere salınmak üzere ilgili müdürlüklere teslim edilecektir.

Bu yıl 3 sağım planlıyoruz. Muhtemelen 1’er hafta ara ile sağımlarımızı haziran ayı içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Planımız, toplam 3 sağımdan da 5 milyon yavru elde etmek olacaktır. Bakanlığımız bu çalışmalar ile su ürünlerinin devamlılığını sağlamanın yanında gıdada sürdürülebilirliği sağlamaktadır. Balık etindeki protein beslenmemizde de çok önemli bir rol oynamaktadır. Bütün bu faydalarının yanında amatör avcılık faaliyetlerinin de devamlılığı sağlanmış olacaktır. Sezonumuzun ilimiz ve ülkemiz adına bereketli geçmesi temennilerimle emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.