Sakarya Okçular Sulama Göletine 1000 adet yetişkin sazan bırakıldı

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri YILMAZ, Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Alper ALP ve kurum personeli ile birlikte Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı Gölköy Su Ürünleri Üretim Tesisini ziyaret etti. Ziyaretin ardından Sakarya İline 1000 adet yetişkin sazan gönderildi.

Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri YILMAZ tesis hakkında bilgi alarak incelemelerde bulundu. 2022 Yılında devam etmekte olan balıklandırma programı ve planlama ile ilgili bilgi aldı.

Konu hakkında açıklama yapan Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet MURAT;

“İlimiz ve çevre illerin gerek balıklandırılması gerekse de çeşitliliğinin arttırılması noktasında önemli bir rolü bulunan üretim istasyonumuzda faaliyetler durmaksızın devam ediyor. Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcımız Sayın Mehmet Nuri YILMAZ çalışmaları yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak üzere tesisimize ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette mevcut çalışmaların yanısıra planlanan çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Ziyaretlerinden dolayı kurumum ve şahsım adına teşekkür ediyor başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

Tesisimizde yetiştirilen balıklarımız başkentimizin ardından Sakarya ilimiz sularında yaşamlarını sürdürecektir. İlimiz ve çevre illerimizin İç sularında sürdürülebilir canlı hayatının temini adına bakanlığımızın önderliğinde çalışmalrımız devam ediyor. Üreten Bolu’muz üretmeye devam ediyor” dedi.

Sakarya İline 1000 Adet Yetişkin Sazan Bırakıldı

Ziyaret sonrası Sakarya İli Kaynarca ilçesinde bulunan Okçular (Reisler) Sulama Göletine balık salım etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli,  Gölköy Su Ürünleri Üretim İstasyonunda görevli personeller,  amatör balıkçılık dernekleri,  Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ekipleri, çocuklar ve vatandaşlar ilgi gösterdi. Bolu Gölköy Su Ürünleri Üretim İstasyonunda üretilen 1000 adet büyük boy (15-20 cm) pullu ve aynalı sazan balığının söz konusu gölete küçük balık denetçilerinin ellerinde salımı gerçekleştirildi.

Balıklandırma çalışmasına katılan gençlere farkındalık kazandırılan proje ile su ürünleri kaynaklarının korunması, su ürünlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelecek nesillere tüm balık türlerinin stoklarının arttırılmış ve sağlıklı bir şekilde aktarımı hedeflenmektedir.