Baysal’dan Havrita açıklaması

Bursa Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Melike Baysal, son günlerde tartışmalara sebep olan Havrita uygulaması hakkında Sosyaltv‘ye açıklamalarda bulundu.

Baysal, “Son günlerde köpek zehirlenme vakalarının artması sahipsiz sokak hayvanlarının yerlerini belirleme amacıyla kullanılan Havrita isimli uygulamaya karşı sosyal medyada tepkilerin artmasına neden oldu. Fakat bu açıklama yayınlanmadan ilgili uygulamanın kapatıldığı haberini aldık. Bursa’da zaten genel olarak hayvanlara yaklaşım birçok ilden çok daha iyi. Bu uygulamayla ilgili olarak da  sorunlu bir durum olduğuna dair bilgi almadık. Veteriner Hekim olarak uygulamayı kesinlikle kabul etmiyorum. Hemen kapatılması gerektiğini düşünüyorum ki bugün sitenin hacklendiğini duyduk. Uygulamanın yurt dışı kaynaklı olduğunu öğrendim. Erişimin de kesinlikle engellenmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu ana kadar havrita uygulamasını kullanarak köpek ölümleri olduğuna dair birçok ilde haber var. Tabii bunun gerçekliğinden emin değiliz ama, bu uygulama sokak hayvanlarını hedef gösteriyor” şeklinde konuştu.

Hayvan popülasyonunun tüm ülkede olduğu gibi Bursa’da da hızlı arttığını söyleyen Veteriner Hekim Melike Baysal, “Toplum ikiye bölünmüş durumda. Bir kısım hayvanlardan nefret edenler ve onları sokakta görmek istemeyenler, bir kısım da sokaktaki bu hayvanları korumaya çalışanlar. İnsanların hayvanlar konusunda karşı karşıya geldiğini görüyorum ve endişeleniyorum. Türkiye’de 2021 yılının temmuz ayından itibaren artık hayvanlar mal kapsamından çıkarıldı. Kanunen de artık ‘’can’’ onlar ve onların herhangi bir şekilde zarar görmesine neden olacak her şey suç sayıldı. Hedef göstermek  de  suçtur. Türkiye’de hayvanların kasten öldürülmesi suç zaten. Söz konusu bile olamaz” diye konuştu.

SORUNLAR BİLİMSEL Ve İNSANCIL YÖNTEMLERLE, VETERİNER HEKİMLERLE ÇÖZÜME KAVUŞUR”

Bursa’daki belediyelerde veteriner hekim ve hayvan sağlığı yardımcı personelinin sayısının çok az olduğunu ifade eden Baysal sözlerine şöyle devam etti; “Havrita konusunda bile sadece avukatlara ve hayvanseverlere mikrofon uzatılıyor. Ben bu anlamda Sosyaltv’ye teşekkür ederim. Bu konular veteriner hekimlerle çözülecek konulardır. Veteriner hekimler defalarca bu konularda çalıştay yaptı. Elimizde bilimsel veriler var. Sokakta hayvan olur mu, olmaz mı? Bunun halk sağlığına etkisi nedir? Bütün bunların cevapları veteriner hekimlerde var.. Yurt dışında geçmiş dönemlerde  birçok ülkede hayvanlar öldürülerek sokak hayvanları sorununa çözüm bulundu, ama Türkiye çok güzel bir şey yaptı. Hayvanları öldürmeyi yasakladı, ancak hayvanlar bu defa toplum eliyle öldürülmeye başlandı.”