Bolu’da hibe ile verilen makine ekipmanlar yerinde kontrol ediliyor


KKYDP Altyapı projelerinde hibe sözleşmelerinin imzalanması ile başlayan süreç satın alma, makinelerin yerinde kontrolü ve hibe desteği ödemeleri ile son buluyor.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının 14.2. Etap 2021-2022 başvuru dönemi kapsamında küçük aile işletmeciliğine yönelik birçok yatırım konuları ile %50 hibe desteği sağlanmasına yönelik program çiftçilerimizin yüreğine dokunmaya devam ediyor.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat;

“Altyapı proje başvurularında; bu dönem A ve B iş planı olmak üzere ayrılan yatırım konularına başvuran proje sahipleri hibe desteğinden yararlanarak makine ve ekipmanlarını teslim alarak %50 hibe destek ödemelerini almışlardır. A iş planı kapsamında 208 adet, B iş planı kapsamında 1 adet olmak üzere toplam 209 adet proje sahibi ile hibe sözleşmesi imzalanmıştır. Bolu ilinde toplam 196 adet proje için yaklaşık 5.535.638,43 TL hibe desteği sağlanmıştır.Sözleşmesi devam eden proje sahiplerimiz vardır.Yatırımın süresi, 30 Kasım 2022 tarihi ile sona ermektedir”dedi.

Bolu ili Mudurnu ilçesinde faaliyet gösteren süt işletmesi Kırsal Kalkınma Destekleri Altyapı projelerinden B iş planı kapsamındateknoloji yenileme ve modernizasyon konusunda işletme için gerekli olan kaşar gramajlama ve formlama, vidalı kompresör seti ve paketleme makineleri için başvuruda bulunmuş olup proje sahibi ile hibe sözleşmesi imzalanmıştır. İstemiş olduğu makine ekipman için toplam 598.000,00 TL ‘likhibeye esas projenin fiziki gerçekleşmeleri ile 296.250,00 TL %50 hibe desteği ödenmiştir.

Bunun yanında birçok üreticimiz de ihtiyacı olan makine ekipman desteğinden faydalandı.