Diyarbakır’da “Dünya Gıda Günü” etkinliği düzenlendi

Diyarbakır Yenişehir ilçesi Şehitlik İlköğretim ve Kayapınar İlçesi Şehit Öğretmen Elif Livan İlköğretim okullarında Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ile Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü personellerinin katılımıyla 17.10.2022 tarihinde “Dünya Gıda Günü” etkinliği gerçekleştirildi.

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 16 Ekim 1945 de kurulmuş ve Türkiye 1948 yılında bu kuruluşa üye oldu. FAO’nun kuruluş tarihi olan 16 Ekim her yıl “Dünya Gıda Günü” olarak kutlanıyor. Dünya Gıda Gününün amacı; dünyada yaşanan ve küresel boyut kazanan açlığa karşı insanlığın ilgisini uyandırmak, duyarlı olmasını sağlamak, gıda kayıp ve israflarının azaltmak ve gıda güvenliğini sağlamak, bitkisel ve hayvansal kaynaklı gıdaların üretiminin artırılmasına dikkat çekmektir. Bu münasebetle FAO her yıl bir konu (tema) belirleyerek, konunun bütün dünyada tartışılmasını sağlıyor. 2022 Dünya Gıda Günü yılın teması açlık problemi yaşayan insanlar hakkında farkındalık yaratıp faaliyete geçilmesini sağlamak, herkesin gıda güvenliğine ve besleyici gıdalara ulaşmasını mümkün kılmak amacıyla  “Kimseyi Arkada Bırakma” (Leave NO ONE behinde)  olarak belirlendi.

Şehit Öğretmen Elif Livan İlköğretim okulu öğrencilerine sunum yapan Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü Personeli Veteriner Hekim Düriye Yalçın Erkek sunumda;

Her gece yaklaşık 820 milyon insan yatağa aç gittiği, yeterli ve sağlıklı gıdaya ulaşamadığı, bunun yaklaşık her dokuz kişiden biri demek olduğu bilgisini ve açlığın insanlığın bugününü ve geleceğini tehdit ettiği gerçeğini dile getirdi. Ayrıca açlığı ve yetersiz beslenmeyi ortadan kaldırmak için  öncelikle gıda israfının azaltılması gerektiğini, her yıl dünyada üretilen 4 milyar ton gıdanın üçte birinin çöpe gittiğini, bunun  açlık sınırında  yaşayan insanları doyurabilecek miktar olduğunu söyledi. Son olarak gıdayı korumanın doğal kaynakları sürdürülebilir şekilde kullanmakla başladığını, doğru kullanılırsa yeryüzü kaynaklarının herkesi besleyecek kadar verimli ve zengin olduğunu ifade ederek ülkemizin ve dünyamızın geleceği için açlığa son vermenin mümkün olduğu bilgilerini aktardı.

Etkinlik, Veteriner Hekim Düriye Yalçın Erkek ‘in “Sağlıklı Beslenme” konulu sunumunun ardından katılımcılara yılın temasına uygun olarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün sağlıklı gıdalardan oluşan ikramlarıyla sona erdi.