Bolu İl Tarım Müdürü Varroa Mücadelesinde


Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, Bolu İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından Seben İlçesinde gerçekleştirilen Varroa zararlısına karşı ilaçlama çalışmalarını yerinde ziyaret ederken hakkında bilgiler aldı, üreticilere kolaylıklar diledi.

Seben İlçe Tarım ve Orman Müdürü Selçuk Güçbilmez eşliğinde gerçekleştirilen ziyarette üreticiler ile sohbet edilirken, çalışmalar ve beklentiler hakkında fikir alışverişi de yapıldı.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet MURAT;
“Bal arılarının en önemli paraziti olan Varroa paraziti arı kenesi de diyebiliriz, bal arıların hemolenfini emerek koloninin zayıflamasına, ileri aşamalarda ise diğer hastalıklara karşı daha duyarlı hale gelmesine ve koloninin sönmesine kadar varabilecek sonuçlar doğurmaktadır.
Bu zararlı ile mücadele de birliğimiz tarafından, oksalik asit buharlaştırma yöntemi uygulanmaktadır. Arılarda varroa zararlısına karşı 3 yıldır birliğimiz tarafından kovanda yavrunun olmadığı kış döneminde üreticilerimizin talepleri doğrultusunda mücadele faaliyetleri yürütülmektedir. Bolu genelinde ilaçlama faaliyetlerini yürüten birliğimize çalışmalarında başarılar ve kolaylıklar diliyorum. Koruyucu önlemler ile olası sonuçların her zaman bir adım önünde yer alırız. Üreten Bolumuzun üreten üreticilerine kolaylıklar ve bereketli kazançlar diliyorum” dedi.
Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl / İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.

Haber: Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü