VHD Başkanı Ertürk; “Uzaktan hekim olunmaz”

Veteriner Hekimler Derneği tarafından deprem afeti sebebiyle üniversitelerin uzaktan eğitime geçirilmesinin gündeme gelmesiyle şu basın açıklaması yapıldı;

Küresel çapta yaşadığımız salgına bağlı olarak gerçekleştirdiğimiz 2020 Mart ayında başlayan ve 2022 Güz yarı yılı başında biten uzaktan eğitim ile Veteriner Hekimliği eğitiminin 2 yılını online tamamlayan öğrencilerin şimdi de 10 ili etkileyen deprem felaketi nedeniyle online eğitime devam etmeleri istenmektedir. Yurtta kalan öğrenciler yurtlarından çıkartılmakta, evlerde kalan öğrenciler ise kalmayacakları evlere kira ödemek durumunda kalmaktadır.
 
Uzaktan eğitimin öğrencilerdeki kaygı seviyesini yükselttiği, buna bağlı öğrenme güçlüğü yaşandığı düşünüldüğünde bir de üzerine deprem nedeniyle yaşanan kaygı da eklendiğinde bu dönemlerde eğitim almış olan üniversite öğrencilerinin mesleki yetersizliği olacağı açıktır. Veteriner Fakülteleri hekimlik misyonu olan, uygulama ağırlıklı eğitimle yetkin meslektaşlarımızın yetiştirildiği fakültelerdir. Depremden etkilenen illerden Hatay’da Mustafa Kemal Üniversitesi (467 öğrenci); Adana’da Çukurova Üniversitesi (350 öğrenci) ve Şanlı Urfa’da Harran Üniversitesi (475 öğrenci) olmak üzere üç adet Veteriner Fakültesi bulunmaktadır. Burada okuyan öğrenciler deprem riski olmayan bölgelerde bulunan diğer fakültelere bölünebilir ve eğitimlerine buralarda devam edip mezun edilebilecekler iken yaklaşık 15bin öğrencinin eğitim hakkı gasp edilmek istenmektedir.
 
Veteriner fakültelerindeki eğitim, tıp ve diş hekimliği fakültelerinde olduğu gibi sağlık programı çerçevesinde bir eğitimdir, bu yönüyle, sağlık ile ilgili diğer fakültelerle aynı kapsamda değerlendirilmelidir. Uzaktan doktor, diş hekimi yetiştirilemeyeceği gibi veteriner hekim de yetiştirilemez.
 
Yaşanan tüm felaketler ve salgınlar bir kez daha eğitimin önemini göstermiştir ve Veteriner Hekimler Derneği olarak çağrımızdır, uzaktan eğitime geçilmesi yanlışından ivedilikle dönülmesi gerekmektedir.  
 

Veteriner Hekimler Derneği
Genel Başkan Dr. Gülay Ertürk