İnsanlar ve Köpekler

Son günlerde gündemimize Gaziantep’te pitbull saldırısında yaralanan Asiye kızımız ile giren köpekler. Sahipli veya başıboş köpekler ve bunların insanlara saldırıları. Bu konuyla ilgili birçok kesiminden ses yükseliyor. Bu konuyu birkaç yönden ele almak gerek diye düşünüyorum.

İlki Asiye kızımıza saldıran sahipli köpekler.

Bin yıllardır insanın en yakın dostu olan köpekler nedense bir anda düşman ilan edildi. İşin aslı suçlu olan köpekler değil. Biz insanlar gibi köpeklerde katil doğmazlar, yetiştirme şartları ve onları yetiştiren insanlar köpeklere bunu yaptırırlar. Burada asıl sorgulanması gereken hayvan sahipleridir. İnsan topluluğunun içinde yaşayan bizler başka insanlara zarar verecek tarzda köpek niye eğitiriz. Buna niye ihtiyaç duyarız. Bu tip beslenmesi yasak olan köpek ırkı besleyenlere veya köpekleri saldırgan bir şekilde eğiterek diğer insanlara zarar verilmesine yol açanların psikolojileri incelenmeli köpek sahibi olmaları engellenmelidir. Alkollü araç kullanıp ceza alan şoförlere uygulanan psikolojik tedavi benzeri bir uygulamaya gidilmelidir. Her isteyen evine oyuncak alır gibi hayvan sahiplenememeli. Sahiplendiği hayvanı sokağa terk edenlere ciddi ceza uygulanmalı.

İkinci bir husus sahipsiz hayvanlar.

Bu konuda yapılması gerekenler daha kolay diye düşünüyorum. Sokak hayvanlarının kimliklendirildikten sonra yetkili kurumlar tarafından düzenli kontrolleri yapılarak aç bırakılmaması gerekmektedir. Tabi bu konuda yeterli teknik donanım ve personel lazım. Maalesef yetkili kurumlarda yeterli Veteriner hekim istihdam edilememektedir. Hızlı şehirleşme ile hayvanlara yaşam alanı bırakmadığımız için sokak hayvanlarına bakmak bizim için bir zorunluluk. Bu asla bir iyilik diye değerlendirilmemelidir.

İşin özü önce insanoğlu olarak kendimizi eğitip birbirimize ve diğer canlılara saygı duymayı öğrenmeliyiz.

Bu sorunun başka bir çözümü yok.

Mehmet Hüseyinoğlu Blog Yazıları

Mehmet HÜSEYİNOĞLU
Veteriner Hekim
Diyarbakır Tarım ve Orman
İl Müdür Yardımcısı