BVHD, “Sahipsiz hayvan rehabilitasyonunda hizmet eşitsizliği var.”

Belediye Veteriner Hekimler Derneği basın açıklamasıdır; “Hizmet Eşitsizliği”

Son zamanlarda basında yer alan başıboş köpek saldırıları sonucu yaralanan vatandaşlarla ilgili haberler bizleri derinden üzmektedir.

En son Patnos’da başıboş köpeklerin, bir aileden iki evladımıza, ayni gün aralıklarla (saat 10.00 ve 12.00 sularında) saldırması vahim bir olaydır. 5 ve 2 yaşlarındaki evlatlarımız ağır yaralanmış, maalesef küçük çocuğumuz 15 gün sonra yaşama tutunamayıp hayata gözlerini yummuştur.

Köpek saldırıları ile ilgili ciddi olayların daha çok kırsalda veya dar gelirli vatandaşlarımızın yaşadığı bölgelerde gerçekleşmesi önemlidir. Bu durum sahipsiz hayvan rehabilitasyonunda, ülke genelinde bir dengesizliğin olduğunun da açık delilidir. Hayvanları kent merkezinden bu tarz yerlere atmak, seslerini duyuramayan insanların yaşadığı bölgelere kamunun dokunmaması, birçok belediyenin veteriner hekim ile yardımcı personel istihdam etmekten imtina etmesi, bakımevi açmaması, bakımevi olan belediyelerin bunu sırtlarında külfet azletmesi, mevzuatın insan sağlığı ve güvenliği ile ilgili kısımlarının es geçilip uygulanmaması gibi bir çok neden bu üzücü olayların yaşanmasına sebep olmaktadır. Hükümetin konuyla ilgili bir değerlendirme yaparak yeni çözümler üretmesi yerinde bir davranış olacaktır.

Belediye Veteriner Hekimler Dernegi ve üyelerimiz adına Patnos’ da,  ocağına ateş düşen aileye üzüntülerimizi  tarif etmemiz mümkün değildir. Kendilerine sabırlar diliyoruz.

Sinan OKÇUOĞLU
BVHD Yönetim Kurulu Başkanı