Gıda Zehirlenmelerinde “Salmonella”

Gıda kaynaklı zehirlenme vakalarına en çok sebebiyet veren bakterilerden “Salmonella” ve geçmişten bugüne “Salmonella” vakaları;

Salmonella; insanlar ve hayvanlar için zehirlenmeye neden olan bakterilerden birisidir. Tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine yol açabilen, çubuksu, Gram-negatif bir enterobakteri cinsidir. Salmonella türleri hareketlidir (motildir), hidrojen sülfür üretirler. Oksijen varlığında 7-48 °C arasında maksimum 36 °C de üremektedirler. Gıdaların en az 72°C merkez sıcaklığa ulaşana kadar pişirilmesi kuralı Salmonella bakterisini yok etmektedir.


Salmonella özellikle kümes hayvanları ve çiğ yumurta kaynaklıdır. Hastalık oluşturmasını önlemek için çiğ yumurta içeren gıdalar iyi pişirilmelidir. Eğer bu gıdaların uzun süre saklanması düşünülüyor ise dondurulmalıdır. Ayrıca bu tür gıdaların üretiminin yapıldığı temas yüzeylerinin de etkin bir şekilde alkol içerikli dezenfektanlar ile temizlenmesi gerekmektedir.

Kırmızı et ve et ürünleri, kontamine süt, pastacılık ürünleri, krema, dondurma ve kabuklu deniz ürünleri insanların enfekte olmasına neden olan en önemli kaynakları oluşturur. Özellikle hayvan gübresi kullanılarak veya fekal içerikli suyla yetiştirilen ve iyi temizlenmeyen birçok bitkisel gıda da enfeksiyona nedendir.

Gıda kaynaklı Salmonella enfeksiyonları; etkeni içeren gıdanın tüketiminden yaklaşık 12-36 saat sonra ortaya çıkar ve semptomlar genellikle 1-4 gün içinde kaybolur.
Belirtiler; diyare, karın krampı, ateş (>38 °C), kusma, genel durum bozukluğu ve baş ağrısıdır. Hastalıktan en çok bebekler, yaşlılar ve bağışıklık sistemi baskılanmış insanlar etkilenirken ölüm oranı % 0.1-0.2 arasında değişir.

İLK ZEHİRLENME VAKASI 1876 yılında Bolinger tarafından tespit edilmiştir.

TÜRKİYE de Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında 16 ve 17 Haziran 2017 tarihlerinde Toplam 400 askerimiz Salmonella kaynaklı zehirlenmiştir, bir askerimiz de şehit olmuştur.

VE 2022 yılında İNGİLTERE’de 60 tan fazla çocukta Salmonella enfeksiyonu tespit edildi. Yapılan incelemeler neticesinde çocukların çok sevdiği bir çikolata ürününü alıp yedikleri ve bu çikolata ürünlerinden salmonella enfeksiyonu kaptıkları anlaşıldı. İngiltere dışında İrlanda, Fransa, İsveç, Almanya ve Hollanda’da da Salmonella vakaları görüldüğü ve ürünlerinlerin Belçika’da üretildiği açıklanmış olup fabrika kapatılmıştır.

A Haber

BBC News Türkçe

İnstagram Gıda Bilim Akademisi

Wikipedia